Top
5/5 - (2 votes)

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Tretí deň: Balenie stanu, ale spoznávanie pokračuje

1. Brhlovce

Po zbalení stanu sme sa vydali smerom na Brhlovce – dedinky, v ktorej sú v tufovej skale vytesané domy. Nachádzajú sa tu aj ,,klasické domy“, tie v skalách mali však svoje výhody:

  • teplota – v lete je v nich príjemne chladno, v zime sa ľahko zohriali
  • ochrana – pred vpádmi Turkov
  • ekonomika – lacné, stačil šikovný remeselník.

V uličke Šurda nájdete aj voľne prístupné obydlia (dobrovoľné vstupné), či zriadenú expozíciu v dome za symbolické vstupné (dosp. 1 euro, dieťa 0,50). Ide o pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry, za zákrutou sa nachádza malé parkovisko. Je možné si kúpiť suveníry (napr. med) a strávite tu do 30 minút.

,,Dom v skale - v zime teplo, v lete chladno”

,,Unikátna pec”

2. Pamätník na vrchu Vápnik – Mýtne Ludany

Cesta nám dala zabrať. Išli sme smerom od Levíc, kde nás navigácia najprv naviedla na cestičku, kde rástlo množstvo stromčekov.

Odporúčame druhú cestu – cez obec Mýtne Ludany – navigácia ukazovala cestu do zákazu (opäť teda zle), ale ak idete ďalej dedinkou, po chvíli je odbočka aj so smerovníkom s názvom pamätníka: Pamätník – rozhladňa Šiklóš na vrchu Vápnik. Po Viničnej ceste v krásnej prírode sa dostanete priamo k nemu. V našom prípade sme si povedali konečne.

Deti ihneď lákalo bežať hore po schodoch. Schody sú extrémne stŕme. Jedno dieťa je extrémne odvážne (chýba pud sebazáchovy) a druhé extrémne bojazlivé (ja to neprežijem, kto to vymyslel???, nikdy sa už odtiaľto nedostanem a zaseklo sa v strede výstupu). Nevedeli sme koho skôr strážiť.

Výhľad z pamätníka je naozaj krásny, ale nebezpečný pre deti. Rešpekt. Mali by ste vedieť:

  • Je postavený na jednej z najväčších travertínových kôp na Slovensku.
  • Paleontologické nálezisko – unikátny nález – vyliatok medzipancierovej dutiny korytnačky močiarnej (Emys orbicularis), či čeľusť a zuby nosorožca Dicerorhinus etruscus brachycephalus. Neodporúčam hľadať – skala je odkrytá priamo pod pamätníkom, ale veľmi nebezpečná.
  • Levický zlatý ónyx  (ónyxový mramor bielo-zlato-žltej farby) – najkrajší dekoračný kameň Slovenska.  Travertín sa tu aj ťažil (20.storočie) a preslávil Levice v Európe.
  • Pamätník pochádza roku 1960, pôvodne tu bola v pozorovateľňa maršala Malinovského, veliteľa II. ukrajinského frontu. O rekonštrukcii v roku 2013, ako aj ďalšie informácie, nájdete viac na informačných tabulách, či na webovej stránke.Je tu možné posedieť na lavičkách, užívať si výhľad na krásnu prírodu. My sme sa chvíľu spamätávali zo schodov, už by som deťom nedovolila ísť hore.

Extra tip: Levický hrad – iba na skok je odtiaľto hrad z 13. storočia, ktorý je dnes už iba zrúcaninou.

,,Stŕme schody”

,,Rýchly pohľad a už sme zberali odvahu”

3. Zubria zvernica

Nachádza sa v lesoch pri Topoľčinkach a treba si dať pozor na otváracie hodiny. My sme prišli po 15. tej, areál bol otvorený, ale videli sme v diaľke iba jedného zubra. Kŕmenie prebieha o 9.tej a 14.tej, vtedy je vidieť zubrov.

Vstupné je symbolické – dosp. 2 eurá, deti 1 euro. V pokladni si môžete kúpiť malé cukrovinky.

Jedinečnosť tohto miesta:

  • iba tu uvidíte zubra európskeho – najväčšieho európskeho cicavca
  • vznikla v roku 1958
  • prispela k zachovaniu zubrov, na svete bolo v tom čase iba okolo 150 jedincov.

Celý areál sa snaží presvedčiť ľudí, aby chránili prírodu, všetko živé, čo sa v nej skrýva.

,,Videli sme zubra len na fotke”

,,Roháč nám urobil radosť”

Extra tip na výlet:

Juhozápad Slovenska ponúka krásne miesta na oddych, ako aj na spoznávanie. Odporúčame ako nenáročný výlet, kde sa deti môžu veľa naučiť, aj zabaviť.

uverejniť komentár