Chcete s deťmi navštíviť metropolu?
Ak hľadáte tip na mestskú turistiku po obrovskom meste, ste na správnom mieste.
Budapešť vs. Bratislava
1,76 mil. obyvateľov vs. 470 tisíc obyvateľov
- Trasa: Centrum Budapešti.
- Terén: Pohodlné kočíkovanie po rovine – mestská turistika.
- Parkovanie: City Park Budapest – 350 ft /hodina ( 0,96 eur). Platené parkovacie miesta v centre na mapke aj s cenami. Viac v článku.
- Zmenáreň: V centre sa nachádzajú zmenárne, aj bankomaty. Je možné získať forinty aj v slovenských bankách. Na niektorých parkoviskách sa vraj platí iba v hotovosti.
- Vek detí: Aj najmenšie deti. Krásne parky, miestami široké chodníky pre kočík.
- Špeciálne: Zoznámte deti s rôznymi dopravnými prostriedkami práve v Budapešti.
Budapešť – Paríž východu
- Vznik: Spojenie Pešti a Budína.
- Terén: rovinatý (strana Pešti) a kopcovitý (strana Budína).
- Najväčšie kúpeľné mesto sveta – viaceré termálne pramene.
- Miestna zoologická a botanická záhrada je jednou z najstarších na svete.
- Rieka: Dunaj.
Jedenásť mostov cez rieku Dunaj, ktorý v niektorých miestach dosahuje v meste šírku až 600 metrov.
Prečítajte si článok o krajine: Maďarsko.
3 tipy na parkovanie v Budapešti
- Parkovanie na ulici – na mape máme uvedené jedno z možných parkovísk :350 ft /hodina ( 0,96 eur). Má výhodnú polohu – v blízkosti sa nachádza stanica metra a mestský park. Viac o možných lokalitách a cenách parkovania na stránke mesta. Je možné bezpečne parkovať v garáži – Bazilika Garage – za deň: 5,900 HUF (16,30 eur -potrebné kúpiť pred parkovaním u dispečerov).
- Parkovanie v obchodných centrách – napr. Westend – 380 HUF/hour (vonkajšie parkovanie, aj pod obchodným centrom), Arena Mall – prvé dve hodiny v podzemnej garáži zadarmo, ak parkovanie presiahne 2 hodiny, je potrebné zaplatiť parkovné vo výške 300 HUF za každú začatú hodinu. Parkovisko pred Tropicariom je bezplatné.
- S ubytovaním – ak zostávate v Budapešti dlhšie, je výhodné sledovať, či ubytovateľ ponúka parkovacie miesto ( v cene, alebo za aký príplatok).
Odložte auto a pohybujte sa po meste peši, či verejnou dopravou.
,,S kočíkom sa dostanete do metra, aj do električky. ”
Verejná doprava v Budapešti
Po meste sa dá jednoducho prechádzať aj peši, ale niekedy je možno cieľ ďalej, alebo deti zatúžia po jazde v električke alebo v metre.
Aká je ponuka?
- autobusy a trolejbusy,
- električky vo výraznej žltej farbe,
- metro so štyrmi linkami, napr. M1 – žltá – je najstaršou podzemnou dráhou v kontinentálnej Európe (rok 1896). Tip: Stanica Hősök tere ako východisko spoznávania Budapešti. Metro je prehľadné, pripájame mapu,
- lanovka z roku 1870 – Budavári Sikló – vedie od Reťazového mostu k Budínskemu hradu. Trať má dĺžku 95 m a do kabíny sa zmestí 24 pasažierov. Lanovka premáva každých 5-10 min. Cesta trvá asi minútu a pol.
- loď – plavba po Dunaji je možná pravidelnými linkami.
Ceny
Deti – zadarmo do 6 rokov.
Dospelý – 350 HUF za jednu jazdu – platí 80 minút od označenia, v noci 120 minút. Môžete prechádzať medzi jednotlivými linkami metra, ale pri ostatných druhoch dopravy potrebujete vždy nový lístok.
Celodenný lístok – Budapest travelcard- stojí 1650 HUF (4,54 eura). V pracovné dni platí aj na loď Môžete si ju kúpiť aj cez aplikáciu. V ponuke sú aj viacdňové karty alebo špeciálna Budapest Card, ktorá je drahšia – 6 490 HUF – platí aj do múzeí, či na lanovku.
Ak vašu posádku tvorí päť osôb, oplatí sa Budapest 24-hour group travelcard – 3 300 HUF
Lístky môžete kúpiť v metre, trafikách a v automate na zastávke pred nástupom (iba v nočných autobusoch je možné kúpiť lístok) a ihneď označiť po nastúpení.
Lanovka – mimo sezóny štvorčlenná rodina zaplatí 4000 HUF (11 eur) za spiatočný lístok. Dieťa do troch rokov zadarmo. Podrobnosti na stránke dopravcu.
Absolvovali sme nočnú jazdu električkou:
Málo ľudí a krásne osvetlená Budapešť.
Pingback: Budapešť s deťmi – sdetmibezcestovky.sk
Pingback: Letisko v Budapešti – sdetmibezcestovky.sk