Naším cieľom bolo urobiť zaujímavé aj cestovanie. Trvalo síce dlhšie, ale keď si urobíte zopár zastávok, nebudete mať pocit straty času v aute.
Pre každého nájdemie niečo top:
- Pre milovníkov minerálov:
- Lehôtka pod Brehmi – aktívny lom na perlit. Čas prestávky: 30 minút. Spracovaný perlit sa používa aj ako tepelne izolačný materiál. V lome nájdete perlit svetlosivý až do čierna sklovitej farby – práve ten je najvzácnejší.
,,Istota nálezu.”
,,Začiatok trasy Ľubietová.”
- Ľubietová – náučný banský chodník (nevhodné pre kočík). Čas prestávky: minimálne 30 minút až 2 hodiny. Začiatok: Podlipa pri jazierku. Bývalé slobodné kráľovské mesto podľa ktorého pomenovali aj minerál (zásaditý fosforečňan medi libethenit) stojí za návštevu pre krásnu prírodu a možnosť prechádzok. V minulosti sa tu ťažila meď. Minerály sa nesmú zberať, po ceste sú však viaceré krásne fotky, či náučné tabule.
,,Na prvej zastávke sú nádherné fotografie minerálov.”
,,Konský gápeľ zaujal aj našeho zajačika.”
,,Ďalší tip na výlet: Hrb.”
Náš zajačik sa vybehal, aj keď bolo úsmevné a jemne desivé, keď nad nami krúžil dravec, či pribehol psík. S novými zážitkami sme ho úspešne doviezli do penziónu.
Jedlo: V Ľubietovej odporúčame reštauráciu Pizzeria Grajciar, kde si oddýchnete v príjemnom prostredí a ochutnáte výbornú pizzu.
Pokračujte vo výlete s nami: Od Spišského hradu po Egreš.
,,Raj pre minerály a ich milovníkov.”
,,Minerály je zakázané zbierať.”
,,Krásna reštaurácia uprostred dediny.”
2. Pre milovníkov histórie:
- hrad Šášov – celkový čas: 1,5 hodiny (20 minút výstup). Zelená značka, nevhodné pre kočík. Hrad ponúka krásny výhľad a rozcvičenie nožičiek pri výstupe. (Na hrade sme boli dávnejšie, tentokrát sme návštevu vynechali.)
- obec Hybe – obec preslávil film Pacho, hybský zbojník (1975), ktorého scénar napísal Peter Jaroš – rodák obce (cestou sme si povedali, ale nezastavili). Môžete vidieť sochu Hybského zbojníka na hlavnej ceste. Môžete navštíviť aj pamätný dom Dobroslava Chrobáka.
- Východná – amfiteáter a rozhľadňa – čas: 15 minút. Vyhliadková veža sa volá Májka, má 28 metrov a vraj je otvorená stále. V čase našej návštevy bola zavretá, bolo 18 hodín, pričom bolo pekné počasie… Z veže je vraj krásny výhľad na Tatry.
,,Východná je fotogenická.”
,,V areáli je aj krásne detské ihrisko.”
,,Západ slnka s výhľadom na Tatry.”
- Gánovce – bol tu nájdený najstarší paleoantropologický nález na Slovensku. My sme išli iba na krátku prechádzku ku gejzíru. Auto zaparkujete pri rampe a po chvíľke chôdze (aj s kočíkom) prídete ku gejzíru, ktorý prýšti vodu každých 30 – 50 minút. Voda z neho je liečivá hlavne na tráviace problémy.
,,Neďaleko rampy je možné zaparkovať.”
,,Vodu sme striekať nevideli, ale aj tak nás okúzlila celková atmosféra.”
Do Gánoviec sme sa vybrali aj o niekoľko dní neskôr, prečítajte si článok: Gánovce s deťmi.
,,Ako z Harryho Pottera, kde sú Dementori?”
Plán cesty je na celý deň. Je len na vás, ktoré atrakcie si vyberiete.
Naša cesta pokračuje objavovaním Spiša a okolia. Viac v článku: Od Spišského hradu po Egreš.
: